Czytanie jest w obecnych czasach umiejętnością, którą musi nabyć każde dziecko. Od tej zdolności w dużej mierze zależy, czy maluch poradzi sobie w dorosłym życiu oraz kontaktach międzyludzkich. Kilka dekad wstecz, dzieci uczono czytać wyłącznie poprzez sylabowanie i naukę alfabetu. Są to także podstawy we współczesnej edukacji, jednak na przestrzeni lat udowodniono, że sam proces nabywania tej zdolności wspomagają różnego rodzaju pomoce i ćwiczenia. Z jakich metod obecnie korzystamy, aby nauczyć dziecko czytać? Czy sama edukacja w szkole wystarczy? Czy zabawki i książki edukacyjne są dobrym rozwiązaniem?
Edukacja szkolna, a w domu
Z wielu badań wynika, że idąc do szkoły, dziecko zna już pewne podstawy czytania. Nie warto czekać z nauką aż do momentu rozpoczęcia przez pociechę wieku szkolnego, gdyż realizowany w placówkach materiał jest bardzo często przyspieszany. To z kolei może obfitować w zaległości już na samym starcie edukacji.
W teorii nie powinno się szufladkować dzieci i wskazywać barier mówiących, kiedy powinny zacząć się uczyć. Jest to indywidualna sprawa i zależy w dużej mierze od rozwoju samej pociechy. Uśrednionym wiekiem, w którym większość dzieci rozpoczyna przygodę z czytaniem jest 5 lat. Ważne jest, aby maluch przed rozpoczęciem nauki znał dobrze alfabet, rozróżniał kształt liter, miał wypracowaną koncentrację i znał wymowę niektórych słów.
Pomoce w nauce czytania
Nie można podważyć faktu, że najlepszym asortymentem w kwestii nauki są książki do czytania dla dzieci. Ich struktura jest stworzona w sposób przyciągający uwagę i ciekawy, jednak bez nadmiernego odwracania uwagi od samej treści. Sama czcionka w takich książkach musi posiadać odpowiednią wysokość i być maksymalnie prosta.
Oprócz książek, przydatne mogą okazać się różnorakie akcesoria, jak chociażby karty obrazkowe czy zestawy do składania wyrazów z sylab. Te pierwsze z pewnością pomogą w ogólnej wizualizacji i poznawaniu różnych przedmiotów. W końcu, czym innym jest sama umiejętność czytania, a jeszcze czym innym rozumienie, o co tak naprawdę chodzi w tekście.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie gry edukacyjne wniosą mniej lub więcej pozytywów do edukacji dziecka. Częściej więc powinniśmy decydować się na wybór zabawek mogących usprawnić procesy rozwoju aniżeli tych, które nijak na niego nie wpływają.
Krótko o metodach nauki czytania
Wyróżniamy kilka metod nauki czytania. Wszystkie mają swoje wady i zalety, przez co posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pierwszą z nich jest metoda globalna. W tym przypadku, nauka odbywa się na zasadzie stopniowego wskazywania dziecku całych słów, począwszy od prostych, aż do tych coraz bardziej skomplikowanych. Idąc dalej tą metodą, w następnej kolejności prezentujemy dziecku słowa dwuczłonowe, a później przechodzimy do prostych zdań.
Następna metoda uważana jest za bardzo skuteczną. Chodzi mianowicie o sylabowanie. Z początku dzieci uczą się spółgłosek i samogłosek, po czym zaczynają budować sylaby, a następnie słowa. Istnieje jeszcze sposób literowy, przy którym dziecko widząc tekst uczy się składać występujące po sobie literki w całość.
The post Nauka czytania u dziecka – z jakich pomocy i ćwiczeń korzystać? first appeared on Kobiecy Białystok.